Výsadba a ošetřování živého plotu

Výsadba živých plotů  je možná na jaře a na podzim.
A právě proto Vám v rámci jarních a podzimních měsíců dodáváme sazenice.

Na podzim:
Od září až do konce listopadu.

Na jaře:
Od března do konce června, v případě nepříznivého počasí je změna termínu dodání možná. 

Návrh na výsadbu živého plotu z Muchovníku

Výsadba živého plotu 1 rad

Při jednořadé výsadbě

po 20 cm 5 rostlin na běžný metr.

Výsadba živého plotu dvourad

Dvojřadé vysázení

Tvar zik-zak 8-9 rostlin na běžný metr.

  • Když vysazujeme rostliny na podzim, je vhodné připravit si dopředu jámy, asi 30 – 40 cm hloubka a šířka, do kterých se později vysadí rostliny. Doporučujeme připravit je ještě za dobrého počasí.
    Pokud při podzimní výsadbě nestihnete vysadit všechny rostliny, tak je jednoduše na zimu zakopejte do společné jámy, do mírně mokré zeminy anebo písku.
  • Při jarní výsadbě není potřeba dopředu připravit místo pro výsadbu rostliny.
  • Jak daleko sázet od plotu?
    Abyste měli dostatek místa ke stříhání a tvarování z obou stran, a aby dospělý plot nepřerostl k sousedům, doporučujeme sázet minimálně na 1 metr od stávajícího plotu.

Samotná výsadba živého plotu

  1. Rostliny je potřeba aspoň 24 hodin před výsadbou namáčet, aby jejich kořenový systém dobře nasákl vodu.

  2. Vykopanou zem můžeme obohatit kompostem. V případě těžkých hlinitých půd k ní přidáme písek.

  3. Umístíme rostlinu do jámy a zasypeme kořeny zeminou. Potom opatrně, ale pevně sešlapeme zem okolo sazenic. Rostliny musí stát rovně.

Častou chybou při sázení je nedostatečná hloubka vyhloubeného rigolu nebo jámy. V takovém případě se kořeny sazenic mohou ohnout směrem nahoru, což výrazně ovlivňuje rychlost růstu v prvním roce. V takových případech rostlina v prvním roce “vyrovnává” kořeny a růst samotné rostliny nastává až ve druhém – v horších případech ve třetím roce.
Předejít tomuto jevu můžete tak, že vyhloubíte dostatečně hlubokou jámu, nebo před výsadbou zkrátíte kořenový systém sazenic. Při výsadbě potom po zasazení chytněte stonku sazenice a o 2-5 centimetrů ji vytáhněte směrem nahoru, aby všechny kořeny směřovaly dolů.

Typ: Když se po vysazení pod rostliny (přímo na půdu) uloží černý fóliový pás SoviTex, zabrání se růstu plevele, půda lépe drží vlhkost a rostlina roste rychleji!

Strihaní živého plotu

Vhodné tvarování: A, B, D

Nevhodné tvarování: C

Dbejte na to, aby spodní část lichoběžníku byla trochu širší než horní část. Tímto tvarem zabezpečíte dostatečné slunce pro každou část rostliny a také spodní část Vašeho plotu zůstane pěkně hustá.

V prvním roce na jaře je nutné živý plot asi 10 – 15 cm nad půdou seříznout, aby se výhonky rozvětvily.

Nejlépe se jí daří ve vlhké půdě s dobrou schopností propouštění vody a na slunném a polostinném místě. Je nenáročná na půdu, ale spíše jí vyhovuje mírně kyselá půda.

V optimálních podmínkách její roční přírůstek dosáhne 30 až 80 cm.
Maximální výška nestříhaného živého plotu může dosáhnout 3 až 3,5 metru. Krásný hustý živý plot běžných rozměrů můžete vypěstovat za 4–5 let.

Upozornění:
Pokud jedlý plot chcete pěstovat především pro krásné květy a úrodu, po dosažení požadované výšky plot stříhejte jen 1x ročně, po sebrání plodů. Muchovník totiž kvete na konci jednoletých větví. Pokud živý plot stříháte příliš často nebo v nevhodném období, nebude kvést a ani přinášet úrodu.

Nákup a výsadba živého plotu. Co se stane po objednávce?

Jak položit fólii SoviTex a kapkové zavlažování?

Ruční sázení živého plotu

Podobní obsah

Losování výherce LCD televizoru

Losování výherce LCD televizoru

06. října 2014 jsme losovali výherce LCD televizoru. Losování se zúčastnili všechny naši klienti, kteří si v termínu mezi 05. června a 24. září 2014

Živý plot jsem zakoupila před dvěma roky a jsem spokojená.

Taky hodnotím že mi je pravidelně zasílaný zpravodaj ve kterém jsou zajímavé a poučné informace.

Je vidět že WonderHedge se zajímá o své zákazníky.
O. Pasovská

 

Dobrý den, právě jsem od Vás obdržel objednané keře, rád bych Vám strašně poděkoval za naprostou profesionalitu, perfektní komunikaci a péči o zákazníka.

Velmi často a dlouho nakupuji po internetu, ale s tak dokonalou prací jsem se ještě nesetkal!

Na základě těchto zkušeností budu Váš obchod všem doporučovat. A pokud budu někdy potřebovat keře, tak se zcela jistě obrátím na Vás. Ještě jednou moc děkuji.

Igor K.